Огляд популярних морських курортів в Україні. Кирилівка

Якщо судити по новинах, які стосуються умов карантину, то, швидше за все, відпочити за межами рідних міст, селищ і сіл нам в 2020 році все-таки вдасться. З 1 червня Укрзалізниця розпочала продаж квитків, з 5 червня відкривається внутрішнє авіасполучення, з 15 червня можна спробувати полетіти в зарубіжні країни. Стануть доступними поїздки між обласними центрами на автобусах. Крім того, відновлюється повноцінна діяльність готелів, кафе і ресторанів, а це значить, що формальних перешкод для поїздки на море не існує. Звичайно, потрібно буде дотримуватися соціальної дистанції та інших запобіжних заходів, але, погодьтеся, на пляжі це робити приємніше, ніж в місті після двох місяців самоізоляції.

Отже, шлях на море відкритий. Любителі зарубіжного відпочинку можуть спробувати щастя на уподобаних курортах, проте в обставинах, що склалися, саме час відкрити для себе туристичні можливості України. А вони, до речі, чималі. Відпочити можна на узбережжі Чорного або Азовського моря, а також на численних озерах, популярність деяких з них, наприклад, Шацьких озер на Волині, давно вийшла за межі регіону. Але про цей вид відпочинку поговоримо в наступних статтях, а зараз розглянемо відпочинок в Україні на морському березі.

Кирилівка (Запорізька область, Азовське море)

Популярність Кирилівки в останні роки зростає й інтерес до цього селища на березі Азовського моря збільшується з кожним сезоном. Цьому є своє пояснення: Кирилівка розвивається як типове курортне місце, де в холодну пору року залишається нечисленне місцеве населення, але з настанням тепла кількість проживаючих збільшується в кілька разів, до 50 тисяч осіб і більше. За деякими оцінками, під час курортного сезону Кирилівку відвідує понад 700 тисяч гостей.

Вони проживають в численних базах відпочинку та готелях, розташованих на двох вузьких піщаних смугах (косах), які виходять в Азовське море на захід і схід від селища - косі Федотова і косі Пересип. Відпочинок можна знайти на будь-який гаманець, так, ціна за проживання одного гостя на базі відпочинку «Лагуна» починається від 95 грн / добу, а на базі відпочинку «Кранобудівник» можна зняти чотиримісний котедж з усіма можливими зручностями за демократичні 1160 гривень. Погодьтеся, це невелика ціна за комфортабельні умови і відсутність товкучки на пляжі.

Крім того, в Кирилівці розвинена туристична інфраструктура. До послуг відпочиваючих - луна-парк, найбільший у Східній Європі дельфінарій, безліч підприємств громадського харчування та інших принад курортного життя. В цілому, селище залишає враження доглянутого і охайного місця, з відмінною екологією, великою кількістю сонячних днів в році (до 260-ти) і гарною транспортною доступністю.

Далі буде…

Цікаві факти про Азовське море

Азовське море - це внутрішнє море, розташоване біля південних берегів України та Росії. Воно утворює північне продовження Чорного моря, з яким на півдні пов'язане Керченською протокою. Азовське море має довжину близько 340 кілометрів та ширину135 кілометрів, його площа складає близько 37 600 квадратних кілометрів. В Азовське море впадають великі річки Дон і Кубань, а також багато дрібніших річок - Міус, Берда, Обіточна, Єя і ін. В західній частині моря знаходиться Арабатська стрілка, піщана коса довжиною 113 кілометрів, що відокремлює Сиваш, - систему заболочених низовин, розташованих між кримським півостровом та материковою частиною України. Вважається, що назва Азовського моря походить від поселення під Азовом. У стародавні часи море називали Меотським озером або морем Меотиди, за назвою народів, що населяли його береги.

 Цікаві факти про Азовське море:

 • В Азовському морі, починаючи з 1600-х років, було багато військових конфліктів.

 • В Азовському морі сталася велика битва Кримської війни за участю британських і французьких союзників проти російських військ.

 • У море впадає багато річок. Вони утворюють затоки, лимани й лагуни, відкладаючи на дно черепашник, мул і пісок. Вузькі піщані мілини називаються косами.

 • Одна з найдовших кіс в світі називається Арабатська стрілка та знаходиться в Азовському морі. Її протяжність понад 110 кілометрів.

 • Клімат Азовського моря вважається континентальним. Для нього характерні спекотне, сухе літо і холодна зима. Зимою температура повітря може знижуватися до -20 градусів за Цельсієм.

 • Риболовля є основним видом діяльності в Азовському морі, тому що воно багате морським життям.

 • В Азовському морі понад 300 видів безхребетних і більше 80 видів риб. Річний вилов у кращі часи становив близько 300 000 тон.

 • Кількість риби в Азовському морі знизилася через загати, надмірний вилов, вирощування технічних сільськогосподарських культур і збільшення забруднення. В результаті промисел анчоусів зазнав повного краху.

 • Мілкі води Азовського моря сприяють формуванню характеристик водойми як лагуни, планктон однаково поширений як уздовж морського берега, так і в середині моря.

 • В Азовському морі дуже велика популяція птахів. Їх види включають качок, диких гусей, чайок, бакланів, пеліканів, лебедів, куликів, чапель і хижих птахів.

 • До ссавців, які водяться вздовж узбережжя Азовського моря, відносяться їжаки, зайці, кабани, куниці, ласки, дикі кішки і лисиці.

 • Перелік риб, які зазвичай зустрічаються в Азовському морі, включає в себе окуня, осетра, сига, оселедець, камбалу, скумбрію, коропа, кефаль, ляща і анчоусів.

 • Надмірне рибальство з часів Другої світової війни різко скоротило кількість осетрових і окунів в Азовському морі.

 • Солоність Азовського моря збільшується, причиною цього стає зменшення стоку річок, переважно Дону і Кубані, вода яких використовується людиною і збільшення обсягу води, що надходить з більш солоного Чорного моря.

 • Судна, які використовують Азовське море для транспортування, зазвичай перевозять кам'яне вугілля, будівельні матеріали, залізну руду, деревину, сіль, зерно і рибу, а також пасажирів.

 • Основні порти Азовського моря: Маріуполь, Таганрог і Ростов-на-Дону.

 • Азовське узбережжя є популярним місцем в теплі літні місяці для відпочиваючих.

 Відпочинок на Азовському морі в Україні набуває все більшої популярності. Частково це обумовлено суспільно-соціальними причинами, але основну роль грає розвиток курортної інфраструктури на узбережжі й унікальні характеристики водойми - невелика глибина сприяє кращому нагріванню води в теплу пору року. Селище міського типу Кирилівка - один з центрів розвитку літнього відпочинку на узбережжі Азовського моря в Україні, активно розвивається з середини 20-го століття. Крім численних баз на косі Пересип і косі Федотова, в селищі розташований бальнеологічний санаторій, є безліч літніх розваг, включаючи лунапарк і дельфінарій.

 Бази відпочинку «Кранобудівник» і «Лагуна» запрошують провести літню відпустку або просто вихідні на узбережжі Азовського моря, пропонуючи для проживання будиночки, номери різного ступеня комфортності та котеджі.

Море й сонце - профілактика поширення вірусних захворювань

База відпочинку "Кранобудівник", Кирилівка

Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко на прес-конференції заявив, що в українців в сезоні 2020 буде можливість насолодитися радощами пляжного відпочинку. За його словами, Міністерство охорони здоров'я провело консультації з фахівцями Інституту епідеміології інфекційних захворювань НАН України, під час яких сторони дійшли висновку, що морська вода і велика кількість ультрафіолетового випромінювання сприятиме профілактиці поширення вірусних інфекцій, в тому числі й сумнозвісного коронавірусу COVID-19.

Звісно ж, незважаючи на ослаблення карантину, громадяни будуть зобов'язані дотримуватися рекомендованих запобіжних заходів, дотримуватися заходів щодо гігієни рук, що стали вже звичними, носити в громадських місцях маску. Проте, після кількох тижнів самоізоляції можливість побувати на морі не може не радувати.

Як морський клімат вбиває віруси

Раніше було прийнято вважати, що сезонні спалахи вірусних захворювань пов'язані зі зниженням температури повітря, скупченням людей в приміщеннях в холодну пору року, ослабленням імунітету внаслідок природної нестачі вітаміну D через скорочення світлового дня. Безумовно, ці фактори сприяють поширенню вірусних інфекцій, проте, за даними новітніх досліджень, грають не вирішальну роль.

Кілька незалежних дослідницьких медичних центрів, досліджуючи вірус грипу (який, до речі, дуже швидко мутує, а в 2015-му році від його сезонного спалаху в усьому світі загинуло понад 250 тисяч осіб), практично одночасно прийшли до висновку, що для хвороб, які передаються повітряно-крапельним шляхом, найбільш сприятливішими є умови низької вологості повітря.

Це означає, що в холодну пору року, коли питома кількість вологи в повітрі зменшується до 40 ... 50%, настає «рай» для різноманітних вірусів, в тому числі для сезонного грипу, пташиного грипу та коронавірусу. Цей феномен підтверджується статистичними даними про поширення COVID-19 в Китаї - найбільш постраждав район, в якому в грудні-січні встановилися сприятливі для коронавірусу кліматичні умови - температура повітря 8 ... 10С і вологість 40 ... 60%. У Пекіні, який знаходиться набагато північніше Уханя, або в Шанхаї, розташованому в тропіках, масових захворювань не зафіксовано.

Саме тому, з підвищенням температури повітря і настанням тепла також збільшується кількість вологи в пароподібному стані, яка згубно впливає на біологічні частки, що знаходяться в повітряно-крапельній суміші. Вчені встановили, що примусове зволоження громадських будівель може скоротити кількість вірусів, що знаходяться в повітрі, більш ніж на 30%.

Виходячи з вищесказаного, очевидно, що літній морський берег, з його високою вологістю, великою кількістю сонячного світла і ультрафіолету, який має знезаражувальні властивості, фітонцидами, є чи не найкращим місцем для профілактики вірусних захворювань.

Де відпочити на морі в 2020 році

Незважаючи на послаблення карантину, перспективи морського відпочинку на закордонних курортах все ще залишаються невизначеними. Різні країни по-різному виходять з карантину, вкрай складно орієнтуватися в розкладі авіаперельотів і дотриманні запобіжних заходів в закордонній поїздці. Досвід евакуації громадян України під час початку епідемії змушує ставитися до відпочинку в далеких краях з обережністю, принаймні поки ситуація не стабілізується повністю.

Українцям представився шанс відкрити для себе простори Батьківщини, в тому числі - вибрати відпочинок на узбережжі Азовського моря в Кирилівці. Останніми роками спостерігається зростання популярності цього курорту і для цього є свої причини.

Кирилівка розташована в екологічно благополучному районі. На косі Федотова і косі Пересип, що видаються в Азовське море, знаходиться безліч баз відпочинку, готових надати відпочинок на будь-який смак і гаманець. Розвинена курортна інфраструктура, є безліч розваг, дельфінарій і лунапарк. У грязелікарні можна пройти курс оздоровлення цілющими грязями Утлюцького та Молочного лиманів. А розповісти про повітря, в якому розчинені запахи моря, сонця і степу, навряд чи вийде, це потрібно просто відчути хоча б один раз в житті.

Бази відпочинку «Краностроітель» і «Лагуна» також готові приймати гостей. Незважаючи на відомі складнощі, оновлено номерний фонд, поліпшено інфраструктуру, посилено заходи безпеки.

Відвідайте Кирилівку в 2020 році і, можливо, Азовське море стане після цього улюбленим місцем літнього відпочинку в Україні.